A GDP felül-, a forint alulmúlta önmagát
Szerda délelőtt derült ki, hogy az idei második féléves GDP a várakozásoknál jobban teljesít, viszont a forint kapcsán erős ingadozást lehet észrevenni, illetve azt, hogy folyamatosan gyengül.
Erre a furcsa jelenségre a magyarázat az, hogy a magyar gazdaság az egyik, ha nem a leginstabilabb Európában, számolt be róla Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte a 390-400 forintos euró ideje csupán “kegyelmi időszak” volt – a magyar gazdaság gyenge, a kilátások egyre rosszabbak, ezt pedig a piacok is megérzik.
A kegyelmi időszak sem volt túl kegyes
A Központi Statisztikai Hivatal szerint az ország gazdasága a második negyedévben 6,5%-kal jobban teljesített, mint tavaly ugyanekkor, míg az elemzők mindössze 5,9-6% körüli javulást vártak. Akármennyire jó hír ez, a hétfő óta zuhanó forintot ez sem tudta megmenteni. Mi több, közvetlenül a jó hírek közlése után még tovább gyengült az euróhoz képest: míg a bejelentés előtt 404 körül mozgott, 10 órára már 408 forintot ért egy euró.
A GDP és a forint teljesítményének ellentétét az magyarázza, hogy míg az ország bruttó hazai termékének növekedése az elmúlt negyed évre vonatkozik, vagyis nem a mostani állapotokat tükrözi, addig a forint mindig az éppen aktuális gazdasági teljesítményt, és az abból fakadó kilátásokat követi. “Most pedig a magyar gazdaság kilátásai az év hátralevő részében egyre sötétebbek” – írja a Napi.hu.
A magyarázat
A paradoxon magyarázata Török Zoltán szerint a következő: „A ma közölt GDP-adat a második negyedévre vonatkozott, ami az áprilistól júniusig tartó időszakot jelenti. Augusztus közepén már nem sokat számít, hogy a növekedés felülmúlta az elemzői várakozásokat a nyár elején. Mostanra egyértelműen erősebbek azok a negatív hatások, melyek meghatározzák a gazdasági környezetet”. A mostani gyenge forint okai részben a költségvetési kiigazító intézkedések, mint például a rezsicsökkentés csökkentése, valamint az üzemanyagár-sapka korlátozása – ezeknek pedig még híre sem volt abban az időszakban, amire a most bejelentett GDP adatok vonatkoznak. Épp ellenkezőleg, 2022 második negyedévében még bőven kitartottak a választások előtti jövedelemjavító intézkedések hatásai – ezek megváltoztatása pedig most kihat a forint teljesítményére.
Török Zoltán elmondása szerint a nyári időszakban nem érkeztek olyan hírek, amelyek befolyásolhatták volna az árfolyamot, így a 390-400 forint körüli szint egy kegyelmi időszak volt. Mivel a kilátások sokkal inkább negatívak, mint pozitívak, több mint valószínű, hogy a magyar valuta bennragad a 400-410 közötti sávban, de ennél gyengébb árfolyam is elképzelhető.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották